Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (2024)

Deepfake to technika, która mimo posiadania kilku pozytywnych stron wzbudza mnóstwo kontrowersji. Przez wszechobecne w naszych czasach fake newsy czy medialne i polityczne manipulacje nie jest to niestety nic dziwnego. Chcesz wiedzieć więcej o deepfake – co to jest, jak go rozpoznać lub stworzyć samemu? Niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

  • Czym jest deepfake?
  • Najciekawsze przykłady deepfake
  • Jak rozpoznać deepfake?
  • Czy deepfake jest legalny?
  • Jak zrobić deepfake? Aplikacje i generatory deepfake
  • Zagrożenia związane z deepfake

Przeczytaj także:

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (1)

Dezinformacja w internecie – na czym polega? Jak się przed nią bronić?

Czym jest deepfake?

Deepfake to nowoczesna technika obróbki obrazu, która jest wspomagana przez sztuczną inteligencję. Sama nazwa to połączenie dwóch słów – deep i fake, z czego pierwszy odnosi się do deep learning (systemy głębokiego uczenia maszynowego), a drugi po polsku oznacza fałsz.

Najprościej mówiąc – deepfake to po prostu materiał wideo (ale też audio czy zdjęcie), który nie jest prawdziwy.

Tworzy się go przy pomocy algorytmów, na podstawie prawdziwych próbek dźwięku, filmów, głosów czy zdjęć, połączonych ze sobą. W efekcie powstaje zmanipulowany materiał, który może wprowadzić spore zamieszanie, ale też wywołać pozytywne reakcje – jak filmy, które prezentujemy poniżej.

Najciekawsze przykłady deepfake

Deepfake pozwala poniekąd “wskrzeszać” nieżyjących już artystów, czego doskonałym przykładem może być Salvador Dali. Muzeum dedykowane artyście korzysta z tej technologii, dzięki czemu turyści mogą porozmawiać z malarzem i zrobić sobie z nim zdjęcie:

Bardziej rozrywkową stronę deepfake’ów widać na platformie YouTube. Popularne są przede wszystkim intrygujące crossovery. Warto sprawdzić np. film “Lśnienie” z Jimem Carreyem w roli głównej:

W ubiegłym roku na TikToku pojawił się też deepfake Toma Cruise’a – jest to jeden z najbardziej przekonujących przykładów fałszywych filmów. Znany aktor robi na nich dosłownie wszystko – gra w golfa, myje ręce czy pokazuje sztuczki magiczne:

Kolejny niesamowicie realistyczny deepfake z “Morganem Freemanem” do złudzenia przypomina słynnego aktora, jednak prawdziwą gwiazdą jest aktor głosowy Boet Schouwnik, który sprawił, że postać na filmie naprawdę mówi:

Jak rozpoznać deepfake?

Coraz trudniej jest rozpoznać deepfake, z uwagi na to, że powstające podróbki są tworzone coraz bardziej profesjonalne. Fałszywe postaci poruszają się naturalnie, z reguły płynnie mówią, a nawet mrugają (do pewnego momentu był to dość duży problem).

Jak zatem rozpoznać deepfake online? Warto zwracać uwagę na poniższe szczegóły:

  • dźwięk jest niezgodny z ruchem ust,
  • nienaturalne zjawiska, np. ułożenie głowy w stosunku do ciała, błędne odbijanie się światła itd.,
  • rozbieżności w jakości między audio i wideo,
  • przeskakujące klatki, błędy ujęcia, dziwne rozmycia.

Jeśli czujesz też, że oglądając materiał wideo ze znaną postacią coś Ci nie do końca gra, warto zaufać swoim przeczuciom. Szczególnie, gdy ktoś wypowiada się w zupełnie innym stylu niż do tej pory lub zmieniła mu się mimika czy ton głosu.

Czytaj również:

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (2)

Co to jest phishing? Jak go rozpoznać i jak się chronić przed wyłudzeniem danych?

Czy deepfake jest legalny?

Deepfake to dość świeże zjawisko, które pojawiło się dopiero w 2017 roku. Nie znajdziemy zatem żadnych przepisów prawa bezpośrednio związanych z tworzeniem podróbek, jednak warto wiedzieć, że tego typu działania mogą kolidować między innymi z prawem autorskim, prawem cywilnym czy przepisami, które chronią dane osobowe.

O ile zrobienie podróbki z kolegą nie przyniesie raczej żadnych konsekwencji (oprócz potencjalnego końca znajomości), to już przerabianie polityków czy celebrytów może skutkować pozwem o zniesławienie czy naruszenie dóbr osobistych.

Obecnie jednak każdy może za pomocą aplikacji, a nawet filtra na platformie TikTok wcielić się w ulubionego aktora i jest to w pełni legalne – pod warunkiem, że używa się tego nie w celach komercyjnych, a prywatnych.

Jak zrobić deepfake? Aplikacje i generatory deepfake

Deepfake może zrobić każdy w zaciszu własnego domu. Oczywiście te wykonane w aplikacjach na smartfony nie będą nigdy idealnej jakości, gdyż do stworzenia świetnej podróbki konieczne są duże zasoby obliczeniowe, jak i mocna karta graficzna. Jednak w ramach rozrywki warto wypróbować jedną z poniższych propozycji.

  • Reface – stwórz darmowy deepfake
  • Wombo – aplikacja do deepfake
  • FaceApp – generator deepfake’ów
  • Deepfakes Web – przeglądarkowy program do deepfake
  • DeepFaceLab – generator deepfake’a na Windowsy

1.Reface – stwórz darmowy deepfake

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (3)

Reface to bezpłatna aplikacja, która pozwala wmontować swoją twarz w krótki klip wideo, GIF-a czy obraz i stać się np. bohaterem z ulubionego filmu. Działanie programu opiera się na sztucznej inteligencji oraz technologii faceswap. Dzięki temu ruchy twarzy, ust i oczu są zsynchronizowane z postacią z danego filmu.

2.Wombo – aplikacja do deepfake

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (4)

Głos również można podmienić stosując technikę deepfake. Wombo to darmowa aplikacja służąca do synchronizacji ruchu ust. Wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki czemu wystarczy tylko zrobić selfie i wybrać jeden z dostępnych utworów. Program wygeneruje filmik, na którym się śpiewa.

3.FaceApp – generator deepfake’ów

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (5)

FaceApp to aplikacja do zmiany twarzy na zdjęciach, przy pomocy różnych dostępnych filtrów. Można między innymi nadać sobie rysy męskie lub kobiece, a także dziecięce lub starsze. Do tego aplikacja pozwala też na robienie kolaży i udostępnianie zdjęć na portalach społecznościowych.

4.Deepfakes Web – przeglądarkowy program do deepfake

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (6)

Deepfakes Web działa w chmurze i umożliwia tworzenie deepfake’ów, wykorzystując głębokie uczenie się. Wszystko, co trzeba zrobić, to przesłać filmy i kliknąć przycisk, a aplikacja zajmie się stworzeniem nowego materiału. Co ciekawe, przeszkolony model można wykorzystać ponownie, by poprawić jakość lub dodać coś nowego. Aplikacja niestety nie jest darmowa, a jej koszt to 3 dolary za godzinę.

5.DeepFaceLab – generator deepfake’a na Windowsy

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (7)

DeepFaceLab to darmowy program przeznaczony na komputery z systemem Windows, który umożliwia tworzenie filmów typu deepfake. Narzędzie wykorzystuje uczenie maszynowe i pozwala na podmianę twarzy na obrazie lub materiale wideo, usunięcie oznak starzenia się czy manipulowanie nagraniami z głosem.

Zagrożenia związane z deepfake

Z deepfake wiąże się wiele kontrowersji, gdyż tworzenie podróbek ma na celu między innymi wprowadzanie w błąd innych użytkowników, ale też kradzieże hakerskie. Mimo wykorzystywania tej techniki w celach czysto rozrywkowych, edukacyjnych, czy np. w generatorach głosu, zaprojektowanych dla osób, które utraciły zdolność mówienia, częściej słyszy się jednak o zagrożeniach związanych z deepfake.

A tych jest niestety całkiem sporo. Rozprzestrzenianie się podróbek z politykami może powodować globalne konsekwencje, np. wpływać na gospodarkę, wyniki wyborów czy giełdę. Deepfake wykorzystuje się też do manipulowania opinią społeczną. Niczym nowym są w końcu fake newsy, które często są uznawane za prawdziwe i powodują chaos informacyjny.

Dowiedz się więcej o fake newsach:

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (8)

Jak rozpoznać Fake News? Nie daj się wkręcić w fałszywe informacje!

Dużym problemem jest też wykorzystanie techniki deepfake w branży p*rnograficznej. Najczęściej dotyczy do podmiany twarzy aktorki lub aktora p*rno na wizerunek celebrytów bez ich zgody. Jednak, co ważne, może to być problem nie tylko dla sławnych osób, ale też dla każdego z nas. Podrobione filmy przestępcy wykorzystują do szantażu i wymuszenia często sporych kwot.

Sprawdź również:

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (9)

Sextortion – co to jest? Jakie ma formy? Gdzie można zgłosić internetowy szantaż?

Na szczęście wiele dużych firm, jak i naukowcy, starają się walczyć z deepfake’ami. Między innymi Facebook czy Twitter mają mechanizmy, które pozwalają wykrywać nieprawdziwe klipy i je usuwać. Co więcej, Amazon oraz Microsoft tworzą oprogramowania, które mają na celu wykrywanie zmanipulowanych materiałów.

Zobacz też:

Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (10)

Wojna z fake newsami trwa. META wykorzysta do tego sztuczną inteligencję

Może Cię zainteresować:

  • Jak działa cenzura w internecie?
  • Kim jest troll internetowy i na czym polega trolling w sieci?
  • Czym są cyberwojna i cyberterroryzm?
  • Nie daj się nabrać na scam
Co to jest deepfake? Programy i aplikacje do deepfake - NANO (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lidia Grady

Last Updated:

Views: 6352

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lidia Grady

Birthday: 1992-01-22

Address: Suite 493 356 Dale Fall, New Wanda, RI 52485

Phone: +29914464387516

Job: Customer Engineer

Hobby: Cryptography, Writing, Dowsing, Stand-up comedy, Calligraphy, Web surfing, Ghost hunting

Introduction: My name is Lidia Grady, I am a thankful, fine, glamorous, lucky, lively, pleasant, shiny person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.